I takt med at Crescendos investorkreds udvides, stiger deltagerantallet, så Nytårskuren 2025 slog alle rekorder for antallet af feststemte investorer.

Aftenen blev skudt i gang med bobler og snacks, samt en velafbalanceret tre-retters menu med tilhørende vine.

Årets gæstetaler var højaktuelle Peter Ernstved Rasmussen, der er stifter og redaktør af nyhedsmediet OLFI og vært på debatprogrammet ’Frontlinjen’.

Med en fortid som reserveofficer i Den Kgl. Livgarde og en professionel profil som gravende journalist, udfoldede han sine tankevækkende perspektiver i forhold til Danmarks forsvar eller mangel på samme. Den aktuelle politiske situation kalder på refleksion, og med Peters ord har vi for nuværende et dansk forsvar, der er kollapset med skibe, der ikke kan sejle, fly der ikke kan flyve, kanoner, der ikke kan skyde, og rammen om det hele kasernerne, er i forfald.

Trods det dystre – men uhyre skarpt vinklede – emne blev der ønsket ’Godt nytår’ til ud på de små timer.

 

Nytårskure hos Crescendo siden 2002

At afholde nytårskur den tredje torsdag i januar har været en næsten uafbrudt tradition hos Crescendo siden stiftelsen i 2002.

Vi takker for investorkredsens store tilslutning til Nytårskur anno 2025. Vi oplevede en fantastisk aften i rigtig godt selskab.

 

Endnu ikke Crescendo-investor? Kom med på Interesselisten

Ønsker du at blive Crescendo-investor og få et forspring i forhold til orientering om nye investeringsprojekter, kan du tilmelde dig vores interesseliste her.